Стиль Мінімалізм

Мінімалізм (від англ. minimal art) - художня течія, що виходить з мінімальної трансформації використовуваних у процесі творчості матеріалів, простоти і однаковості форм, монохромності, творчого самообмеження художника. Для мінімалізму характерний відмова від суб'єктивності, репрезентації, ілюзіонізму. Відкидаючи класичні прийоми творчості і традиційні художні матеріали, мінімалісти використовують промислові та природні матеріали простих геометричних форм і нейтральних кольорів, малих обсягів, застосовують серійні, конвеєрні методи індустріального виробництва. Артефакт в мінімалістичному концепції творчості - визначений наперед результат процесу його виробництва.

Мінімалізм виник у США в першій половині 60-х рр. Безпосереднім попередником мінімалізму є американський художник Франк Стелла, представив в 1959-60 серію «Чорних картин», де превалювали впорядковані прямі лінії.

Мінімалізм, в крайньому своєму вираженні, прагне повністю відмовитися від використання декоративних засобів, вважаючи, що для архітектури достатньо наявності стін і даху, а для інтер'єру - ліжка і столу. Мінімалістичні будівлі, втім, можуть мати досить складну конфігурацію, продиктовану характером і можливостями матеріалу. Модульні бетонні конструкції, які ввів у моду японський архітектор Тадао Андо, підказують строгий геометричний підхід, а використання монолітного бетону дозволяє втілювати пластичні і в той же час лаконічні форми. Однак у будь-якому випадку повинно виконуватися основна вимога: незалежно від складності, завдання має бути вирішено мінімальними (бодай на вид) засобами. Ніяких надмірностей, деталей або складної обробки. Бажано, щоб навіть конструктивні елементи були приховані, не кидалися в очі. Вся увага віддається об'ємно-просторовому рішенню, і його бездоганність не потребує додаткових прикрас. За великим рахунком для мінімалістів не існує інтер'єру, вірніше, кращим інтер'єром вважається його відсутність. Оздоблення - найпримітивніше, в кращому випадку - фарба на стінах та паркетна дошка на підлозі. Обов'язкова умова - монохромність, графічність, достаток вільного простору. Допускається присутність лише найнеобхідніших меблів - вони повинні мати максимально прості контури. Ідеальний варіант - порожня кімната, в якій стоїть самотнє ліжко, або робочий стіл з кріслом, або диван з телевізором. Всі функціональні елементи, які не володіють достатньою монолітністю і стерильністю форм, ховаються за перегородками. Єдино допустимі декоративні включення - художні об'єкти, розміщені так, щоб ніщо не заважало насолоджуватися їх спогляданням.

При такому лапідарному підході основним інструментом, що створює характер і настрій інтер'єру, є світло. Природне освітлення в різний час доби та різні види штучного підсвічування повинні бути продумані до найдрібніших подробиць. Адже саме світло здатне оживляти і трансформувати простір.

  Магазин: